Dumfries House (Skotsko)

Posted on: Po, 02/06/2017 - 23:41 By: klarisa

Okouzlující skotský venkovský dům - Dumfries House - byl znovu otevřen v roce 2012 po rekonstrukci, kterou vedla Jeho královská Výsost Princ z Walesu...


Před několika lety se ve Velké Británii odvíjelo drama... jeden z nejvýznamnějších a nejkrásnějších historických objektů - Dumfries House - byl na pokraji prodeje a rozkladu. Palladiánská vila z 18. století v Ayrshire (Skotsko) je klíčové dílo proslulého architekta Roberta Adama a jeho bratrů Johna AdamaJames Adama. Obsahuje sbírku prvotřídního britského rokokového nábytku, včetně asi 50 exemplářů mladého truhláře jménem Thomas Chippendale. Tyto kousky objednal z jeho dílny v roce 1759 pátý hrabě z Dumfries, který zadal stavbu domu a usadil se zde následující rok. Zařízení domu je nyní součástí nádherného souboru, který slovy Prince Charlese ztělesňuje "britské řemeslo v celé své kráse."

Novodobá historie zámku začíná v roce 2005, kdy John Crichton-Stuart, sedmý markýz z Bute (oslavovaný "Formula One driver", jehož rodina zdědila vlastnické právo na Dumfries na počátku 19. století), pociťuje zátěž z vlastnictví Dumfries a zároveň Mount Stuart, ohromného viktoriánské gotického paláce a pozemku, kde žije. I když bylo o Dumfries dobře postaráno, rodina sídlo neobývala nějakých 150 let, s výjimkou let 1956 -1993, kdy zde žila vdova po pátém markýzovi.
Když padla dohoda o prodeji 2000 akrové nemovitosti organizaci Scottish National Trust, lord Bute podnikl odvážný marketingový krok prostřednictvím realitní kanceláře a k prodeji svého majetku najal vyhlášenou Christie's. Odborníci z aukční síně začali dokumentovat vybavení zámku a vyhotovili dvoudílný katalog. Datum prodeje byl stanoven na 12. a 13. července 2007.

Jen několik týdnů před aukcí se nepříjemná situace s Dumfries dostala do pozornosti prince Charlese, neúnavného zastánce britského dědictví. (V roce 2009 zastavil multibillionový bytový projekt, navržený Richardem Rogersem a plánovaný na místo historických kasáren londýnské Chelsea, poté, co vyjádřil své zděšení o projektu členovi Katarské královské rodiny, majiteli nemovitosti). Když se princ Charles dozvěděl o zoufalé situaci Dumfries, okamžitě poslal své zástupce do Skotska vyjednat koupi panství. Aukce byla odvolána, a několik kamionů "pokladu", který byl již na cestě do Londýna, se vrátilo domů.

Díky vedení prince Charlese, jedna z jeho nadací přislíbila úvěr 40 milionů $ a 50.000.000 $ šlo z dalších zdrojů - Dumfries tak získal speciálně vytvořený fond a ochranu.
Dumfries House byl otevřen pro veřejnost, zatímco její královská výsost sestavila skupinu poradců připravující ambiciózní znovuzrození panství. Práce, která zabrala 3 roky plánování byla provedena za pouhých pět měsíců na podzim a v zimě roku 2010.

Výbor zahrnující Charlotte Rostek, nově jmenovanou kurátorku Dumfries; Sir Hugh Roberts, vysloužilý správce královských sbírek; a dva z významných anglických interiérových designérů. David Mlinaric (zakladatel firmy Mlinaric, Henry & Zervudachi), známý pro svůj vytříbený styl a značné zkušenosti při obnovování významných budov se zabýval problematikou architektonické a historické korektnosti, zatímco Baron von Piers Westenholz, obchodník se starožitnostmi a malíř, jehož majestátní, ale příjemné pokoje jsou velmi oblíbené u britské elity, se ujal vedení při navrhování interiérů a oživování této spící krasavice.

"Když jsem poprvé viděl ten dům, neměl moc atmosféru," přiznává Westenholz. "To je pochopitelné, protože byl dům zcela neobydlený. Co jsem se snažil udělat bylo vytvořit majestátní britský venkovský dům jak by měl vypadat... pohodlný a elegantní. " A Rostek dodává: " Hned od začátku bylo výslovným přáním Jeho královské Výsosti neprezentovat Dumfries jako muzeum. Nepřál si lana a stojany, chtěl, aby se návštěvníci cítili jako hosté. Návštěva domu je vlastně velmi smyslným zážitkem."

Před vlastním zařizováním domu Westenholz předložil výboru návrh pro každou místnost, který obvykle vyprovokoval rázné debaty. Často určitý člen skupiny "naklonil rovnováhu," říká Rostek. Hádej kdo? "Princ Charles byl velmi vášnivý a zapojený do projektu," dosvědčuje Westenholz. "Ukázal jsem mu všechno. Naštěstí se mu skoro vše líbilo."

Úsilí začalo odstraněním nábytku určeného pro restaurování. Na místě se restaurovala jen nejcennější položka - Chippendaleova knihovna, ze vzácného růžového dřeva (odhadovaná cena podle Christie's je 8.000.000 $. Pokud by se prodala je pravděpodobné, že by se stala rekordní částkou za kus anglického nábytku). Princ Charles a jeho poradci si dali záležet, zaměstnávali desítky dělníků z celé Velké Británie. Bylo instalováno nové topení, elektroinstalace a instalatérské práce. Odborníci odhalovali složité původní malby na stěnách a stropech a opravovali unikátní rokokovou omítku. Humphries Weaving, firma se sídlem v Suffolku, vytvářela hedvábné damašky (safírově modré pro přijímací pokoj, citrónově žlutý pro salon), a dalších látky, z nichž mnohé byly zkopírovány z dokumentů přeživších z prvních let domu.

Princ Charles demonstruje svůj horlivý zájem o panství, pětkrát nebo šestkrát do roka zde tráví čas... kutí na zahradě a obývá  apartmá zařízené podle jeho vkusu a vyhrazené pro jeho použití (v průběhu návštěvní sezóny - březen až říjen - jsou to jedny z mála místností, které nejsou přístupné veřejnosti). Příjezdy Jeho královské výsosti se někdy kryjí s odjezdy turistických skupin a pak se radují všechny strany, líčí Rostek. "Rád si povídá s hosty při těchto improvizovaných setkáních," říká. Nedávno dal princ dokonce svatební radu, když se setkal s prvním párem, který plánoval v Dumfries svatbu - první z mnoha, není pochyb. "Takže tohle je také knížecí rezidence," říká Rostek. "Což mu vdechuje život. Myslím, že všichni cítíme tlukot srdce domu."

www.dumfries-house.org.uk

www.thetoileman.com
www.eu.farrow-ball.com
www.clarencehouse.com
www.humphriesweaving.co.uk

zdroj: www.architecturaldigest.com